Czy zabawi są potrzebne kotu?

Czy zabawi są potrzebne kotu?

Nuda to dla domowego kociaka prawdziwa udręka. Z niej rodzi się stres i obciążenie psychiczne, które może prowadzić do zaburzeń behawioralnych. Wielu ludzi sądzi, że koty nie łakną towarzystwa i potrafią się doskonale zająć sobą. Tymczasem kot, zwłaszcza niewychodzący, potrzebuje codziennie uwagi opiekunów i zabawy, która będzie stymulowała jego umysł i aparat ruchu. Leżenie przez cały dzień bezczynnie nie prowadzi do niczego dobrego – kot może zachorować na depresję, wymyślić sobie zajęcie (najczęściej nieakceptowane przez ludzi, jak drapanie kanapy) lub po prostu zmarkotnieć. dlatego tak ważne są zabawki dla kotów – jakie wybrać dla swojego pupila?

Interaktywne zabawki – ćwiczenia umysłowe

Z pewnością warto kupić kotu zabawkę, która zaangażuje go intelektualnie i skłoni do gimnastyki mózgu. Zabawki dla kota interaktywne nakłaniają na przykład do przesuwania dźwigni, szturchania elementów łapą lub wyszukiwania smakołyków w ich zakamarkach. Wszystko to sprawia, że kot jest zaangażowany i nie nudzi się – przeciwnie, może się nieźle zmęczyć! Taką zabawkę interaktywną można zrobić samemu. Zabawka dla kota z rolek po papierze jest bardzo prosta i tania w wykonaniu, a potrafi dostarczyć naprawdę ciekawej rozrywki zwierzakowi.

Na baterie i do polowania

Koty kochają też zwykle zabawki, na które mogą polować. Zabawka dla kota – motyl lub myszki równego rodzaju, w tym zabawki dla kota na baterie, wspaniale nakłaniają do pościgu i ćwiczenia sprytu. Bardzo popularną formą takich zabawek jest Zabawka dla kota mysz, wykonana z weluru lub sznurka sizalowego. Mysz może być nakręcana, piszczeć, lub podobnie jak równie popularne piłeczki, mieć w środku dzwoneczek czy grzechoczące elementy. Równie dobry wybór stanowi angażująca do zabawy i kota, i opiekuna wędka. To najczęściej długi, wytrzymały patyczek, na przykład witka bambusowa, z przywiązanym na końcu sznureczkiem i zabawką.

Zabawki – radość dla kota i… właściciela

Nie każda zabawka spodoba się każdemu kotu – to dość oczywiste. Można jednak spróbować swoich sił w tworzeniu. Zabawki dla kota DIY często bywają naprawdę proste do wykonania – może to być zabawka dla kota z kartonu z powycinanymi dziurami. Opiekun kociaka może mieć z zabawy i przygotowywania zabawek bardzo wiele radości. Takie zabawki dla kota własnej roboty niezwykle cieszą, zwłaszcza, gdy przypadną zwierzakowi do gustu. Chcąc spędzić z nim trochę czasu, warto choćby kupić zabawkę dla kota – laser. Jej obsługa ie wymaga wielkiej uwagi ani czasu, a gonienie ruchliwego światełka to dla kociaka prawdziwa przygoda.