Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzątkiem domowym. Ze względu niewielkie wymiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa trochę twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, w której będzie mogła skryć się na odpoczynek lub uspokoić się, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny