tresowany pies - jak tresować

Szkolenie psów krok po kroku. Porady dla właścicieli psów

Szkolenie psów krok po kroku. Porady dla właścicieli psów

Mały oraz rozbrykany a także pełen sił psiak, nie potrafi długo skupić się na określonej czynności. Na tresurę psiny warto wybrać optymalny czas także sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego psa. Długość smyczy uzależniona jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak aby dawała swobodę manewrów psu i właścicielowi.

Na początku warto zakupić się smycz automatyczną, która ma pozwolić na prędkie zareagowanie na nieplanowany ruch naszego pieska. Następnie należy zakupić obroże, jeśli posiadamy dużego psa to powinniśmy kupić obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam pełniejszą kontrolę nad czworonogiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dobrana do wysokości i zachowania psiny. Jeżeli już kupiliśmy niezbędne rzeczy, możemy teraz przystąpić do szkolenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy natomiast myśleć, aby na starcie uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie pieska na spacerze lecz o kilka kroków przed nami stanowi to kolejny poziom tresury. Znaczące jest by pieskowi wydawać jasne oraz proste polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Ponadto, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza nauka chodzenia na smyczy musi zakończyć się triumfem. Na początku, ciężko może być nam nakłonić psa do zwrócenia uwagi czy też wymuszenia wyższej uwagi na konkretne polecenia. Jeżeli na spacerze pies zbyt ciągnie oraz usiłuje wybiegać już na kilka kroków przed właściciela, należy go odciągnąć nieznacznie do tyłu, sugerując tymże samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli jednak nasz czworonóg kroczy za wolno, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim ale wspólnym biegnięciem. Jeśli jednak uda się psu sprostać naszym oczekiwaniom i poprawnie wykonać zadania, koniecznie nagrodźmy go ulubionym smakołykiem.

Wyszkolenie naszego psa chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, ale także szkoła podstawowych instrukcji nie musi być ciężkie. Trzeba jedynie konsekwencji, a przede wszystkim cykliczności. Wówczas właśnie zamierzony skutek własnej tresury jest prostszy do osiągnięcia.